Szymon Mika

Szymon Mika - foto

31.10.2020, godz. 18:00
SZYMON MIKA TRIO
Szymon Mika – gitara
Piotr Południak – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja

Szymon MIKA trio to pierwszy koncert w ramach tegorocznych, 16. Zaduszek Jazzowych w Pińczowie. 31 października na naszej scenie wystąpi jeden z najbardziej utalentowanych gitarzystów jazzowych młodego pokolenia – Szymon Mika, a towarzyszyć mu będą: Piotr Południak na kontrabasie oraz Dawid Fortuna na perkusji.

“Na gitarze prawdziwa sensacja i odkrycie festiwalu – Szymon Mika (…) Perfekcja w dopracowaniu szczegółów, bezbłędnie prowadzona improwizacja, silny background bluesowy, swoboda we wszystkich rejestrach z kapitalnymi dopowiedzeniami w wybrzmieniu frazy. (…) Przyznam, że takiej gitary jazzowej to ja dawno w Polsce (gdy chodzi o naszych muzyków) nie słyszałem!”
Jazz Forum


Szymon Mika – to jeden z najbardziej utalentowanych gitarzystów jazzowych młodego pokolenia, zdobywca Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015), Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą (2012) oraz wielu innych nagród i wyróżnień. Został uznany Nadzieją Roku 2016 według ankiety czytelników magazynu Jazz Forum. Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem.
W 2016 roku uzyskał tytuł magistra na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, naukę kontynuował w Bazylei na Jazz Campus. W latach 2017-2018 brał udział w projekcie Focusyear, przy okazji którego występował u boku takich artystów jak: Dave Holland, Kurt Rosenwinkel, Mark Turner, Joshua Redman, Avishai Cohen i wielu innych.
Na co dzień koncertuje z czołówką polskich muzyków, współtworząc nietuzinkowe projekty. O jego grze z entuzjazmem wypowiadają się takie osobowości jak Peter Bernstein, Mike Stern czy John Abercrombie. Występował na licznych festiwalach muzycznych w Polsce i zagranicą, między innymi Montreux Jazz Festival czy Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami.
Komponuje także autorska muzykę, która znalazła się do tej pory na czterech płytach w tym dwóch – „Unseen” i najnowszej „Togetherness” – nagranych z autorskim trio.
Nagrody i wyróżnienia:

  • Pierwsza Nagroda na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015)
  • Nagroda Specjalna na Bielskiej Zadymce Jazzowej (2015)
  • Nagroda Specjalna na Krokus Jazz Festival (2014)
  • Grand Prix na Grupa Azoty Jazz Contest z autorskim projektem Pałka/Mika Quartet oraz Nagroda Specjalna dla Największego Talentu (2013)
  • I miejsce na konkursie Young Best Jazz z zespołem Organ Spot oraz wyróżnienie dla najlepszego solisty (2012)
  • II Nagroda na 5th Azoty Tarnów International Jazz Contest z zespołem Organ Spot (2012)
  • Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą (2012)