O festiwalu

Pierwsza edycja Zaduszek Jazzowych w Pińczowie odbyła się w 2005 roku. Kameralny koncert w krużgankach Muzeum Regionalnego zagrał wówczas Artur Dutkiewicz – pianista jazzowy i kompozytor, Honorowy Obywatel Pińczowa, „Ambasador polskiego jazzu”.

Od początku ideą festiwalu jest prezentacja najciekawszych projektów szeroko pojętej muzyki jazzowej. Muzyczna podróż, w jaką od lat zabieramy publiczność festiwalową, pozwala nam prezentować jazz z całą jego różnorodnością, spontanicznością i kolorytem. Dziś Zaduszki Jazzowe w Pińczowie to historia jazzu pisana nazwiskami genialnych muzyków z polskiej i zagranicznej sceny jazzowej, to warsztaty jazzowe dla młodych muzyków, wystawy malarstwa, plakatu i fotografii oraz nocne jam session. To muzyczna wizytówka Pińczowa i regionu.

Wydarzenie, które urosło do rangi najbardziej prestiżowych w kalendarzu kulturalnym Pińczowa i regionu stale się rozwija a ambicją organizatorów jest tworzenie otwartej przestrzeni jazzowej dla młodych twórców. Dzieje się tak zarówno w ramach towarzyszących festiwalowi warsztatów, projektów realizowanych przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak i współpracy z artystami młodego pokolenia.

Nie bez znaczenia jest też kameralne miejsce naszego festiwalu, gdzie improwizowane dźwięki wypełniają zabytkową przestrzeń Belwederu nadając temu miejscu dodatkowy klimat. Doceniają to zarówno artyści, jak i sama publiczność. Jesienne sesje jazzowe w Pińczowie z roku na rok przyciągają coraz więcej fanów a Artur Dutkiewicz – dyrektor artystyczny wydarzenia – dokłada wszelkich starań, aby każda kolejna edycja festiwalu była jeszcze bardziej wyjątkowa dostarczając niezapomnianych przeżyć muzycznych.

Artur Dutkiewicz – dyrektor artystyczny festiwalu

Artur Dutkiewicz – pianista jazzowy i kompozytor, nazywany „ambasadorem jazzu” (Jazz Forum 12/2012).
Urodzony w Pińczowie, jest Honorowym Obywatelem tego miasta.
Jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych; wystąpił w blisko 70 krajach na całym świecie od Ameryki Południowej, USA przez Europę, Afrykę po Chiny, Australię i Nową Zelandię.
​Ukończył z wyróżnieniem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.


Laureat wielu konkursów muzycznych w Polsce i za granicą. Finalista prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie.
Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r. z transmisją w Radio France.


Koncertował ze znakomitymi muzykami, m.in przez 25 lat z Tomaszem Szukalskim (w kwartecie i duecie), ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tadeuszem Nalepą, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem.


​Artur Dutkiewicz jako jeden z nielicznych polskich pianistów jazzowych występuje SOLO.
Prowadzi także ARTUR DUTKIEWICZ TRIO, uznawane przez krytyków muzycznych za jeden z czołowych polskich zespołów jazzowych.
Ostatnie albumy pianisty: „Mazurki”, „Prana” oraz „Traveller” zostały znakomicie przyjęte przez słuchaczy i krytyków.
Występował na dziesiaątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Pianists Festival – Kalisz, Jazz Plaza – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Utsav Int. Jazz Festival – New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival, Mapocho Recolatta Jazz Festival – Santiago de Chile.


W 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na World Culture Festival gdzie zaaranżował i zagrał, w gronie pianistów z całego świata, utwór na 30 fortepianów. Koncert, którego wysłuchało ok. 35 tys osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata.